Pochłaniacze wilgoci – PORADNIK

Emef – producent pochłaniaczy wilgoci

Nadmierna wilgoć w domu potrafi zmienić życie w koszmar. Jej pojawianie się może wynikać z wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Na szczęście w walce z jej objawami nie jesteśmy bezbronni. Pochłaniacz wilgoci marki Emef to skuteczny sposób na to, by zawilgocone mieszkanie uczynić na nowo przyjaznym miejscem do życia.

 

Wilgoć w domu – szczypta teorii

pochłaniacze wilgoci Białystok

Para wodna to naturalny składnik powietrza. Jej stężenie może jednak ulegać znacznym wahaniom zarówno w otwartej przestrzeni, jak i wewnątrz pomieszczeń. To, jaki jest jej procentowy udział w metrze sześciennym, samo w sobie nie pozwala nam jeszcze określić, czy powietrze jest „wilgotne”, czy może „przesuszone”. Aby to ustalić, musimy znać również jego temperaturę. Rozgrzane powietrze jest w stanie wchłonąć znaczne ilości cząsteczek pary wodnej, chłodne natomiast wysyca się nawet niewielką ich ilością. Dla każdej temperatury wyznaczyć można maksymalną ilość pary wodnej, jaką powietrze może „przechwycić” z otoczenia. Takie wysycone parą wodną powietrze osiąga na skali tzw. wilgotności względnej wartość 100%. Gdy włączamy ogrzewanie, wilgotność względna zaczyna naturalnie spadać, nawet jeśli ilość pary wodnej w powietrzu wciąż pozostaje niezmienna. Jeśli natomiast temperatura się obniży, nadmiar pary wodnej zacznie się skraplać. Po gorącym prysznicu na powierzchni kafelków czy łazienkowego lustra zauważymy warstewkę rosy – pojawia się ona na tych powierzchniach, które najdłużej utrzymują temperaturę niższą od temperatury powietrza. O ile w pomieszczeniu jest ciepło, „mgiełka” na lustrze w ciągu kilku minut zniknie samoczynnie, gdy tylko temperatury powietrza i zawilgoconych powierzchni częściowo się zrównoważą. Usunąć z pomieszczenia nadmiar wilgoci pomoże również wymiana powietrza za pośrednictwem wentylacji czy po prostu okna.

Poziom wilgotności powietrza może mieć duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W przesuszonym pomieszczeniu możemy odczuwać pierzchnięcie ust, podrażnienie spojówek czy gardła, w nadmiernie wilgotnym natomiast może nam być stale zimno, wielu z nas będzie też uskarżać się na ból głowy. Wysoka wilgotność powietrza w domu niesie jednak ze sobą kolejne zagrożenia, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Gdy normy wilgotności powietrza stale są przekraczane, grożą nam dolegliwości związane z alergiami, a zapasy jedzenia, kupowane podczas cotygodniowych zakupów, prędko będą się psuć. Optymalne nawilżenie powietrza w mieszkaniu powietrze to, zdaniem specjalistów, wilgotność względna 40-60% przy temperaturze pokojowej – w granicach 18 – 22 stopni.

 

Pochłaniacze wilgoci do domu – pierwsza pomoc przy budowlanej awarii

W dobrze zaprojektowanym i utrzymanym domu problem utrzymującej się wilgoci będzie pojawia się jedynie okresowo i w niektórych pomieszczeniach. Jeśli oprócz cienkiej powierzchni łazienkowego lustra, wodna mgiełka osadza się na co dzień na powierzchni ścian w zwykłych, niezabezpieczonych kafelkami pomieszczeniach, sprawa robi się znacznie poważniejsza. Stale wilgotne ściany w mieszkaniu to często objaw poważnych problemów z samym budynkiem. Proste ogrzewanie pomieszczeń może tu nie wystarczyć, tym bardziej, jeśli mieszkamy w starym budownictwie, gdzie ściany są zwykle grube i wolno reagują na zmiany temperatur.
Każdy doświadczony architekt czy majster wie to doskonale – z wodą nie ma żartów. Niezależnie od tego, czy mieszkamy na obszarze, gdzie woda gruntowa podchodzi blisko powierzchni, czy też w terenie suchym i piaszczystym, groźbę nadmiernego zawilgocenia zawsze należy brać pod uwagę. Choć nowoczesne sposoby izolacji ścian czy dachu budynku powinny ustrzec nas przed zagrożeniem, w praktyce nawet one mogą okazać się zawodne. Czasem zawiedzie wykonawca, który zapomni rozłożyć papy z odpowiednio szerokim zakładem lub niewłaściwie podłączy sprzęt sanitarny do pionu. Czasem zawini projektant, gdy któreś z licznych narażonych na zawilgocenie miejsc w nowym domu umknie jego uwadze i w projekcie zabraknie odpowiedniego rysunku. Problemy z gromadzącą się na ścianie lub na krawędzi sufitu często biorą się również z drobnych na pozór przeróbek budynku nieuzgodnionych z jego projektantem, nie dość starannie przemyślanych. Dołożenie lukarny na dachu czy zmiana biegu rynny to tylko z pozoru drobne ingerencje. Bardzo łatwo dochodzi w takich przypadkach do przerwania istniejącej izolacji, a wykonawcom czy projektantom przeróbki zdarza się zapomnieć o zabezpieczeniu całego budynku przed niepożądanymi następstwami remontu.

Jeśli zauważymy we własnym domu utrzymującą się wilgoć na ścianach lub suficie, nie możemy pozostawić sprawy samej sobie. Musimy działać szybko i skutecznie, by nie dopuścić do trudnych do usunięcia wykwitów. Wyeliminowanie źródła nadmiernej wilgoci może okazać się trudne i kosztowne. Istnieje jednak skuteczne i niedrogie wyjście doraźne – jest nim właśnie pochłaniacz wilgoci.

 

Jak działają pochłaniacze wilgoci do pomieszczeń?

Pochłaniacze wilgoci EMEF

Wkłady do pochłaniaczy zawierają środek pochłaniający wilgoć, najczęściej w postaci granulatu, który działa na zasadzie absorpcji. Odsysając z powietrza nadmiar pary wodnej, urządzenie takie obniża wilgotność względną w pomieszczeniu. Tym samym nie tylko pomaga zniwelować skutki wilgoci w domu dla człowieka, ale również pomaga naprawić szkody wywołane długotrwałym podsiąkaniem czy podtopieniem. Zapewniając optymalną wilgotność powietrza w domu, pochłaniacz wilgoci i zapachów przyspiesza zarazem parowanie i schnięcie przemoczonych ubrań czy zalanych ścian.

Środki pochłaniające wilgoć mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Używa się ich do ochrony wrażliwych towarów, np. skórzanych akcesoriów czy odzieży przed następstwami niewłaściwego przechowywania czy transportu, a także do ratowania zabytkowych budynków przed skutkami podmywania czy przesiąkania wody opadowej. Odsysacze wilgoci z natury nie są toksyczne i przy normalnej eksploatacji są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jak wiele artykułów gospodarstwa domowego, granulki pochłaniające wilgoć mogą jednak wzbudzić zainteresowanie małych dzieci swoim przypominającym słodycze kształtem. Trzeba zatem pamiętać o tym, by saszetki z pochłaniaczem wilgoci przechowywać w niedostępnym dla nich miejscu.

 

Gdzie ustawić pochłaniacz wilgoci?

Choć większość z nas nie ma w domu specjalistycznego czujnika, nadmierną wilgotność możemy bez trudu rozpoznać po charakterystycznych syndromach, jeszcze zanim zacznie się ona odbijać niekorzystnie na naszym zdrowiu czy objawi się w postaci wykwitów na ścianie czy suficie. Właśnie dlatego w miejscu, w którym wyczuwamy zapach stęchlizny, warto ustawić odciągacz wilgoci, zanim jeszcze dotrzemy do źródła problemu. Jeśli wentylacja w mieszkaniu nie działa wystarczająco sprawnie i nie mamy możliwości dostatecznego wietrzenia, warto wstawić pochłaniacz wilgoci do łazienki. W okresach intensywnych opadów i częstych przeziębień środek zapewniający optymalną wilgotność wstawiony do pokoju może też przynieść ulgę alergikowi.

Pochłaniacz wilgoci bardzo przydaje się również w miejscach, do których rzadko zaglądamy i których długo nie wietrzymy. Granulat pochłaniający to na przykład świetny sposób na wilgoć w szafie. Również wielu właścicielom domku letniskowego w lesie nad jeziorem czy przyczepy campingowej pierwsze dni wakacji kojarzą się z zapachem stęchlizny i otwieraniem wszystkich okien na oścież, by letnie powietrze osuszyło nabrzmiałe od wilgoci szafki czy drzwi. Jeśli i nam daje się on we znaki, warto pod koniec sezonu urlopowego ustawić pośrodku pomieszczenia urządzenie pochłaniające wilgoć – nieświeży zapach daczy raz na zawsze odejdzie w niepamięć.

 

Sprawdź nasze pochałaniacze wilgoci EMEF